Pracując nad konkursem „Budownictwo Społeczne…” organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w którym to konkursie jako jeden z konsorcjantów przyczyniłem się również do jego wygrania zrealizowałem projekt, który „chodził” za mną od dłuższego czasu.
Opracowałem moduły elektroniczne automatyki, które nie tylko sprawdzają się znakomicie w budynkach modułowych 3D lub 2D, ale również w budownictwie tradycyjnym. Moduły pracujące na magistrali komunikujące się za pomocą przewodów zasilających (bez dodatkowych przewodów magistralnych) są rozwiązaniem nie tylko innowacyjnym, ale również uniwersalnym.
Dzięki modułom automatyki AVERON można zrealizować Smart Home w budynku zarówno nowo budowanym jak już istniejącym. Zarówno ze standardową instalacją elektryczną jak i instalacjami magistralnymi jak na przykład KNX. Zastosowanie automatyki AVERON daje dużo większą funkcjonalność przy dużo mniejszych kosztach instalacji w porównaniu na przykład z automatyką KNX.
Dzięki komunikacji po kablach zasilających ograniczamy ilość oprzewodowania i możemy zastosować automatykę w już istniejących budynkach ze standardową instalacją elektryczną, a projektując nowe robić to tak jak w przypadku standardowej instalacji elektrycznej, którą zrozumie każdy elektryk.
Na powyższym rysunku wyjaśniona jest obrazowo idea działania. Moduły automatyki mają obudowę pozwalającą na montaż w standardowej puszce elektryczne fi60. W przypadku instalacji niskonapięciowej napięcia stałego (instalacje KNX, Modbus i inne instalacje 2-przewodowe) moduły są zasilone z tej magistrali, a komunikacja odbywa się po przewodzie zasilającym. Jeżeli mamy do czynienia z instalacją standardową 230VAC to działanie jest podobne.
Zaletą takiego rozwiązania jest znaczące zmniejszenie ilości przewodów w instalacji budynku (w porównaniu do systemów typu gwiazda jakim jest KNX), a zatem niższe koszty materiałów i robocizny. Na powyższym rysunku po lewej zaprezentowana jest instalacja automatyki w „gwiazdę”, a po prawej instalacja automatyki AVERON pracująca z komunikacją po przewodach zasilających.
Kolejne technologiczne zalety systemu automatyki AVERON to:
- Technologia Multimaster – polegająca na tym, że w systemie automatyki AVERON nie ma jednostki nadrzędnej, każdy moduł może komunikować się z innym modułem. Nie ma zatem zagrożenia uszkodzenia jednostki nadrzędnej i awarii całego systemu.
- Ogromna prędkość transmisji pomiędzy modułami w jednym segmencie sięgająca 1Mbit/s co jest wynikiem 100 razy lepszym niż w przypadku systemów KNX.
- Liczba segmentów w jednym budynku (bez użycia routera) to 251 i każdy z segmentów pracuje na tej samej maksymalnej prędkości i moduły automatyki AVERON pochodzące z różnych segmentów mogą komunikować się jednocześnie i niezależnie od innych, pomimo, że niejednokrotnie pracują na tej samej linii zasilającej. To daje przepustowość całej struktury na poziomie 251Mbit/s.
- Gotowość do działania po włączeniu zasilania jest natychmiastowa, moduły nie muszą logować się do sieci jak w przypadku systemów bezprzewodowych, a automatyka nie jest zależna od routerów czy access point-ów WiFi.
- Automatyka AVERON pracuje lokalnie i nie wymaga połączenia do „chmury”, a co za tym idzie połączenia z internetem. Jednakże jest możliwość prostego zintegrowania sterowania domem z aplikacją na przykład HomeKit firmy Apple i umożliwienia użytkownikowi systemu na swobodną i samodzielną zmianę funkcjonalności automatyki: dodawanie harmonogramów czy zmianę warunków działania, jak również sterowanie głosem.
- Komunikacja pomiędzy modułami jest szyfrowana.
- Wizualizacja i sterowanie za pomocą telefonów komórkowych lokalnie i przez internet oparta o OpenSource-owe rozwiązania takie jak Node-Red.
- Wszędzie gdzie jest doprowadzone zasilanie 230VAC już można zastosować automatykę eliminując konieczność prowadzenia dodatkowych kabli na przykład do połączeń schodowych.
- Moduły są swobodnie programowalne, a nie jak w przypadku urządzeń KNX – konfigurowalne co daje nieograniczone możliwości funkcjonalne. Narzędzia do programowania są znane, lubiane i powszechnie dostępne:
Visuino: https://www.visuino.com/
Arduino: https://www.arduino.cc/
Optymalizacja instalacji, w ofercie są dostępne moduły posiadające:
- 2 wyjścia przekaźnikowe i 2 wejścia przycisków, które można wykorzystać w nowo projektowanej instalacji jak i już istniejącej, dzięki takiemu modułowi można zrealizować sterowanie 2 niezależnymi obwodami oświetleniowymi lub na przykład sterowanie jedną roletą, zasłoną elektryczną, czy żaluzją elektryczną, takie moduły pokrywają ok. 60% potrzeb instalacji inteligentnej w domu,
- 4 wyjścia z przekaźnikiem elektronicznym i 4 wejścia przycisków, dzięki nim redukujemy ilość puszek na ścianie i na przykład ze standardowych 2 puszek po 2 obwody w każdej możemy zastosować jedną puszkę z przyciskiem 4-ro klawiszowym i sterować na przykład 2 roletami z jednego miejsca,
- moduły z obsługą paneli dotykowych o rozmiarze 4″, które stosujemy zamiast przycisku na ścianie rozszerzając w ten sposób zakres funkcjonalności,
- moduły 1 kanałowe sterujące płynnie jasnością oświetlenia,
- moduły termostatyczne do sterowania ogrzewaniem,
- …. i wiele innych.
W zakresie moich kompetencji jest: projektowanie, instalacja i uruchomienie automatyki bazującej na tym systemie. Zapraszam do współpracy; architektów, instalatorów elektryków oraz klientów końcowych ([email protected]).